ABD’ye göre, Şam zafer kazanamayacak çünkü kaynağı yok

ABD, Manşet

Washington Post gazetesi, ABD yönetiminin, ‘Suriye savaşında Beşar Esad hükümetinin askeri zafer kazandığı anlatısını geri püskürtmeye çalıştığını’ duyurdu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’de Esad’ı ağırlayıp İran ve Türkiye liderleriyle zirve toplaması sonrası, gazete, Esad’la müttefiklerinin askeri zafer ilan etmesinin eli kulağında gözüktüğüne dikkat çekti. ABD’li yetkililerin ise pazartesi günü verdikleri brifinglerde ‘insangücünden yoksun, müttefiklerine muhtaç ve iflasın eşiğindeki Esad hükümetinin askeri zafer kazanmasının mümkün olmadığı’ bir manzara çizdiğini aktardı.

‘PETROLÜZ, PARASIZ, GIDASIZ, ASKERSİZ’

Buna göre üst düzey ABD’li yetkililer, Suriye devletini ‘çok zayıf düşmüş, petrol gelirini kaybetmiş, altyapısı yıkılmış, nakit para, gıda ve savaşçı için dışgüçlere muhtaç’, Suriye ordusunu da ‘çok sayıda silahlı grupla başa çıkmakta zorlanan’ durumda betimledi. ABD’li yetkililer, Şam’ın elinde yeterli kaynak olmadığından bu krizden zaferle çıkamayacağını savundu.
‘ŞAM’IN YALNIZCA GÖLGESİ KALDI’

Trump yönetiminin koyduğu kurallar uyarınca adının açıklanmaması kaydıyla gazetecilere brifing veren bir ABD yetkilisi, “Herhangi bir ülkede muzaffer tarafın barışı kalıcı kılması için gerekenler bellidir. Suriye rejiminde bunlar yok. Varlıklı değil, insan gücü az, başka kaynaklar bakımından da zengin değil. Ayrıca memnuniyetsizlik de krizin başında olduğundan fazla” iddialarını sıraladı. Yetkili, “Suriye hükümetinin yalnızca gölgesi kaldı” ifadesini kullandı.

‘YÜZDE 80’İ SURİYELİ DEĞİL’

Trump yönetiminin Suriye savaşıyla ilgili değerlendirmelerini aktaran yetkililer, son olarak Irak sınırındaki Elbu Kemal’in IŞİD’den alınmasında Suriye hükümetinden birliklerin çok az rol alması, asıl işi Irak ve İran güçlerinin yapması örneğini verdi. Buna göre Trump yönetimi, Suriye hükümeti safında savaşanların yüzde 80’inin Hizbullah, Iraklı milisler ve İran Devrim Muhafızları’ndan oluştuğuna inanıyor. Suriye hükümet güçlerinin, Kürtler ve muhaliflerin elindeki bölgeleri geri alsa bile, bu bölgeler üzerinde kontrolü sağlayamayacağını düşünüyor. Suriye’de IŞİD yenilir, Kaide kolu Nusra İdlib vilayetine hapsedilir, diğer gruplar büyük oranda tasfiye edilirken geriye SDG’nin kontrol ettiği bölgelerle fırat Kalkanı bölgesi kalıyor. 

Facebook Yorumlari

Bir cevap yazın