Arap dünyası Trump’a tepkili: Eşi benzeri görülmemiş sonuçları olacak

Güncel

Kudüs hamlesinin Filistin’deki barışçıl çözüme darbe olduğunu ifade eden Lübnanlı vekil Muhammed Kabbani, “Bu, Filistinliler, Araplar, tüm Müslüman ve Hıristiyanlara karşı düşmanca bir tutum. Kudüs, Hıristiyanlar için  en kutsal, Müslümanlar için de Mekke ve Medine’nin ardından üçüncü kutsal şehir” ifadesini kullandı.

ABD’nin bundan böyle Filistin sorununa politik çözüm arayışına katılamayacağını kaydeden Kabbani, “Onlar sadece İsrail’in değil aşırılık yanlılarının tarafında yer aldı. Tüm dünya bu davranışa karşı tepki verecek” ifadelerini kullandı.

Gelişmeye, Filistinlilerin sert tepki vermesini beklediklerini söyleyen Lübnanlı politikacı, ” Trump’ın bu kararı karşısında, ABD’nin Filistin ve kutsal şehir üzerindeki olumsuz etkisini azaltacak kararlar alınması amacıyla Arap Ülkeleri Zirvesi ve  İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısının yapılması gerekiyor” dedi. 

‘SONUÇLARI EŞSİZ OLACAK’

Suudi Arabistan Danışma Kurulu’nda dış ilişkiler komitesinin başkanı Zahir el-Harisi, Trump’ın ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararının ‘feci’ olduğunu kaydederek, “Beyaz Saray’ın hiçbir kararı, bu karar kadar hoşnutsuzluk, öfke ve nefret fırtınası koparmamıştı” yorumunda bulundu.

Bu kararın, eşi benzeri görülmemiş sonuçları olacağını söyleyen el-Harisi, “Bu karar, politik ve barışçıl çözüm sürecini zora sokuyor ve bölgede aşırılık ve nefrete için kapı açıyor. Trump, tüm uyarıları duymazdan geldi ve açık bir önyargı sergiledi. Trump, bu kararıyla ince dengeleri ve sorunun tarihsel ve siyasi temelini anlamadığını gözler önüne serdi” ifadelerini kullandı.

‘TRUMP ZOR DURUMDA’

Lübnanlı vekil Gazi el-Aridi de ABD içinde özellikle son skandallar ışığında Trump’a büyük baskı uygulandığına dikkat çekerek konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Trump çok zor durumda. Attığı adım eşsiz bir olay olarak ABD tarihine geçebilir. Çünkü ABD’deki İsrail lobisinin desteği ile gerçekleşti. Filistin halkının işgale karşı direnişi sürecek. 1948’den bu yana Filistinlilerin iradesini kıramadılar. Trump’ın aldığı karar, Filistinlilerin mücadelesini sürdürmesi için yeni bir sebep. Filistin Başkanı Mahmud Abbas’a birkaç kez sığınmacıların geri dönüşü karşılığında Kudüs’ten vazgeçme planının teklif edildiği biliniyor ama o, hiçbir Filistinlinin bunu kabul etmeyeceğini söyleyerek teklifleri reddetti.”

Facebook Yorumlari

Bir Cevap Yazın