Avustralya’da eşcinsel evlilikleri yasallaştı

Güncel, Manşet, Yaşam

100’den fazla milletvekili söz alıp eşcinsel evliliklerini neden desteklediğini kendi kişisel hikayeleri üzerinden anlattı ve hatta bir vekil diğerine evlilik teklif etti.

​Ardından Evlilik Yasası’nın eşcinsel evliliklerini kapsayacak şekilde reformdan geçirilmesini ezici çoğunlukla onaylayan milletvekillleri, rakip partilerden de olsalar birbirleriyle kucaklaşıp alkış ve tezahüratlarla çılgınca kutlamalara başladı.

​’SEVGİ, EŞİTLİK, SAYGININ GÜNÜ’

Avustralya’da milli marş gibi ulusal günlerde söylenen ve ülkedeki çeşitliliği betimleyen ‘Ben, sen, biz Avustralyalıyız’ şarkısı hep bir ağızdan parlamento koridorlarında yankılandı. Başbakan Malcolm Turnbull ”Sevgi, eşitlik ve saygı için ne güzel bir gün. Avustralya sonunda başardı” dedi.

​Dışarıda ise Olimpiyat madalyalı yüzücü Ian Thorpe ve komedyen Magda Szubanski’nin aralarında bulunduğu eşcinsel hakları savunucularının kutlamalarıyla renkli sahneler yaşandı.

​​25. ÜLKE OLDU

Avustralya’nın 10 yıllık tartışmaların ardından geçen ay gönüllü katılım temelinde halk oylamasına götürdüğü eşcinsel evliliklerine yüzde 80 katılımla yüzde 61.6 oranında ‘evet’ çıkmıştı.

Komşu Yeni Zelanda’nın daha evvel onaylamasına içerleyen Avustralya’daki kampanya, siyasileri yıllarca halkın taleplerini görmezden gelip yasayı çıkarmayı yokuşa sürmekle suçluyordu.

Avustralya, eşcinsel evliliklerinin yasallaştığı 25. ülke oldu. Sırada Tayvan ve Avusturya var.

Facebook Yorumlari

Bir cevap yazın