Çipras’a kıskaç: İki Yunan askeri için niye Erdoğan’ı aramıyorsun?

Güncel, Manşet

Türkiye’de sınırı geçmelerinin ardından tutuklanan iki Yunan askeriyle ilgili Yunanistan’da Başbakan Aleksis Çipras ile anamuhalefetteki Yeni Demokrasi (ND) partisinin lideri Kiriakos Miçotakis arasında söz düellosu yaşandı.

1 Mart’ta Meriç bölgesinde yakalanan iki Yunan askeri, sınırı yanlışlıkla geçtiklerini söylemişti, ama casusluktan tutuklanmıştı.

Yunan parlamentosundaki kapışmada, Miçotakis, Çipras’a ”Niye Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayıp iki askerin bırakılmasını istemiyorsun? Erdoğan’la aranızda doğrudan telefon hattı var, iki askeri kurtarmak için neden bu hattı hemen kullanmıyorsun” diye seslendi.

‘DOĞRU ZAMAN OLDUĞUNA KARAR VERİRSEM ARARIM’

Bu çıkış karşısında şaşalayan Çipras, ‘doğru zaman olduğuna karar verirse Erdoğan’ı arayacağı’ yanıtını verdi.

Sağcı muhalefet liderine ”İki askerle ilgili söylediğiniz her şey kendi küstahlığınızı gösteriyor. Yunan parlamentosuna gelip ‘başbakan niye hala Türk Cumhurbaşkanı’nı aramadı’ demek sorumsuzluktur” diye çatan solcu başbakan, şunları söyledi:

‘RUTİN BİR OLAYI BÜYÜK BİR MESELEYE DÖNÜŞTÜRMEYELİM’

”Şubat başında Kardak bölgesinde yaşanan olayda (Türk ve Yunan Sahil Güvenlik gemilerinin çarpışması) Başbakan Binali Yıldırım’ı aradım. Şimdi rutin bir sınır olayını, bizi maceralara sürükleyebilecek büyük bir diplomatik  meseleye dönüştürmeyeceğim. Doğru gördüğümde, durumu daha da kötüleştirmeyeceğine emin olduğumda, silahlı kuvvetlerle de konuştuktan sonra, gerekirse Türk Cumhurbaşkanı ya da Başbakanı’nı ararım.”

‘ERDOĞAN’A NE DEDİĞİNİ AÇIKLA’

Bunun üzerine Miçotakis, Çipras’a meydan okudu: 

”Önceki telefon görüşmesinde güvenin sarsıldığı anlaşılıyor. (15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yunanistan’a kaçan) 8 Türk askerinin yakalanmasından sonra Erdoğan ile yaptığınız telefon görüşmesini kast ediyorum. O görüşmede neler konuştunuz? Bugüne kadar sadece Erdoğan’ın anlattıklarını biliyoruz; kendisine askerleri en kısa sürede iade edeceğinizi söylediğinizi belirtti. Siz hiçbir zaman bunu yalanlamadınız. Hadi, şimdi yalanlayın!” 

‘ATİNA’DAYKEN ERDOĞAN’A GEREKENİ SÖYLEDİM’

Yunan Başbakanı ise ”Ben ne diyeceksem, Erdoğan’a (7 Aralık 2017’de) Atina’dayken söyledim. Egemenlik haklarımızı koruma hakkımızın şüphe götürmeyeceğini belirttim. Türkiye’nin Ege’de tahrikçi davranışını gündeme getirdim” karşılığını verdi.

‘SORUMSUZ, CİDDİYETSİZ’

Erdoğan’la 7 Aralık’taki Atina ziyaretinde görüşmüş olan Miçotakis’den, parlamentodaki atışma öncesinde de ”Hükümet ulusal meselelere son derece sorumsuzca ve ciddiyetten uzak şekilde, ufak çaplı taktikler çerçevesinde yaklaşıyor” açıklaması gelmişti.

Facebook Yorumlari

Bir cevap yazın