Erdoğan ile Putin, telefonda Kudüs’ü görüştü

Güncel, Manşet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, Kudüs konusundaki son gelişmeler hakkında görüş teatisinde bulunuldu.

BM NEZDİNDE TAKİP

İsrail’in 1980 yılında aldığı Kudüs’ü ilhak kararının uluslararası toplum ve BM tarafından reddedilmiş olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD yönetiminin attığı son adımın bölgedeki barış ve istikrarı olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Rusya Başkanı Putin de aynı görüşleri paylaştığını ifade ederek, BM Güvenlik Konseyi nezdinde bu hususların takipçisi olacaklarını belirtti. İki lider, ikili ve uluslararası konularda görüş teatisi için yakın temasta olma konusunda da mutabık kaldılar.

Erdoğan, Putin’i 13 Aralık’ta İstanbul’da İslam İşbirliği Örgütü’nün Kudüs’ün statüsünü görüşmek üzere toplanacağı konusunda bilgilendirdi.

KREMLİN: ERDOĞAN PUTİN’İ İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NIN 13 ARALIK’TA İSTANBUL’DA KUDÜS’ÜN STATÜSÜNÜ GÖRÜŞMEK ÜZERE TOPLANACAĞI KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİ

Kremlin basın dairesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde kendisini İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 13 Aralık’ta İstanbul’da Kudüs’ün statüsünü görüşmek üzere toplanacağı konusunda bilgilendirdiğini açıkladı.

Kremlin’in Türk tarafın girişimiyle iki liderin yaptığı telefon görüşmesi ile ilgili yayınladığı açıklamada, “Görüşmede taraflardan her biri, ABD’nin Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması ve Amerikan Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den oraya taşınması yönündeki kararı ile ilgili duydukları endişeleri dile getirdi. Bu tür adımların Ortadoğu barış sürecinin perspektiflerini sekteye uğratacağı kaydedildi” ifadelere yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 13 Aralık’ta İstanbul’da Kudüs’ün statüsünü görüşmek üzere toplanacağı konusunda bilgilendirme yaptı” dendi.

Facebook Yorumlari

Bir cevap yazın