Honduras Devlet Başkanı Hernandez yeniden seçildi

Güncel, Manşet

Seçim Kurulu Başkanı David Matamoros, 3 hafta süren yeniden kısmi sayımın ardından seçimin galibinin Hernandez olduğunu açıklayarak “Biz yükümlülüğümüzü yerine getirdik. Ülkemizde barış olmasını diliyoruz. dedi.

Kurulun duyurduğu resmi sonuçlara göre, Hernandez oyların yüzde 42.95’ini alırken, muhalefetin adayı eski TV sunucusu ve spor gazetecisi Salvador Nasralla’nın oy oranı yüzde 41.42’de kaldı.

49 yaşındaki eski iş adamı Hernandez, konuyla ilgili açıklama yapmazken kararı tanımayacağını ilan eden Nasralla’nın liderlik ettiği ‘Diktatörlüğe Karşı Birleşik Muhalefet’ protesto çağrısı yaptı.

Nasralla’yı destekleyen Eski Devlet Başkanı Manuel Zelaya da ‘sivil itaatsizlik’ çağrısı yaptı.

Karar, başkent Tegucigalpa’nın ana caddelerinde protesto edildi.

© REUTERS/ Jorge Cabrera
Salvador Nasralla

OAS: ÜLKEDE YENİ SEÇİM YAPILSIN

Seçim sırasında ülkeye gözlemci gönderen Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) de yaptığı açıklamada “bilgisayar sistemine yönelik kasıtlı insan müdahalesi, dijital izlerin kasıtlı olarak olarak silinmesi ve seçim sandıklarının açılması” gibi usulsüzlükler nedeniyle ve aradaki farkın da çok az olduğu göz önüne alınarak kesin olarak kimin kazandığını söyleyemediklerini duyurdu.

OAS ülkede yeni devlet başkanlığı seçimleri yapılması gerektiğini savundu.

Seçimi izleyen Avrupa Birliği (AB) gözlemcileri ise yeniden sayımda usulsüzlükle karşılaşmadıklarını açıkladı.

Honduras’ta 26 Kasım’da yapılan seçimlerde oyların sayılmaya başladığı ilk saatlerde muhalefet adayı  Nasralla’nın yüzde 5 farkla öndeyken oy sayımına teknik arızadan dolayı ara verilmiş, sonrasında Hernandez farkı kapatarak öne geçmişti.

Oy sayımına verilen aranın seçimleri şaibeli hale getirdiğini savunarak itiraz eden muhalefet, protesto gösterilerine başlamıştı.

Ülkede çıkan olaylarda bugüne kadar ikisi polis 22 kişi yaşamını yitirmişti.

Facebook Yorumlari

Bir Cevap Yazın