Husiler Salih’in evini ‘havaya uçurdu’, Suudiler Sana’ya bomba yağdırıyor

Güncel, Manşet

Yemen’de iktidarı ele geçiren Şii Husilerle bir süre ittifak yapan devrik lider Ali Abdullah Salih’in saf değiştirip Suudi Arabistan’a anlaşma teklif etmesinden beri başkent Sana en şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

‘SALİH ÖLDÜRÜLDÜ’ İDDİASINA YALANLAMA

Suudilerin liderliğindeki koalisyonun bomba yağdırdığı Sana’dan, Husilerin Salih’in konutunu havaya uçurduğuna dair teyit edilmeyen haberler geldi. Salih’in patlamada öldüğü ya da kaçmaya çalışırken Husiler tarafından öldürüldüğü iddia edildiği, ölü bedenine ait olduğu öne sürülen görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Salih’in partisi Yemen Milli Kongresi iddiaları yalanladı. ama İran’ın Mehr ajansı, Salih’in yanısıra Yardımcısı Arif Zuka ile Milli Kongre Genel Sekreteri Yasir El Avazi’nin de öldürüldüğünde ısrar etti. 1978’den 2012’ye dek Yemen’i yöneten Salih, Arap isyanları sırasında yine konutunun havaya uçurulması sonucu ağır yaralanarak devrilmişti.

KIZILHAÇ: EN AZ 125 ÖLÜ, 238 YARALI

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, son 6 gündür Sana’daki üç hastaneden en az 125 kişinin öldürüldüğü, 238 kişinin yaralandığının rapor edildiğini duyurdu. Kızılhaç, acil yardıma ihtiyaç duyan hastaneleri desteklemeye çalıştıkarını, hastanelerden çok sayıda ceset torbası ve jeneratörleri çalıştırmak için yakıt talebi geldiğini belirtti.

RİYAD: SİVİLLER SANA’YI TERK ETSİN

Husilerin milis güçleriyle Salih güçlerinin çok şiddetli çatışmalara tutuştuğu Sana’yı Suudi liderliğindeki koalisyonun son iki gündür yoğun bombardımana tutuyor. Koalisyon Suudi devlet televisyonundan ”Husilerin elindeki mevzilere yakın yerleri sivillerin terk etmesini istiyoruz”açıklamasını yaptı.

HADİ’DEN SANA’YA TAARRUZ EMRİ

Husilerin Mart 2015’te devirdiği, Riyad destekli Mansur Hadi’nin de emrindeki güçlere Sana’ya taarruz emri verdiği duyuruldu. Yemen’in güneyindeki Aden’de üslenen Hadi güçlerinin tümüyle Suudilerin kontrolünde olduğu biliniyor. Kendisine yakın bir kaynak ”Hadi’nin Sana’nın doğusundaki Marib’de bulunan yardımcısı Ali Muhsin Ahmar’a askeri birlikleri harekete geçirip başkente yürüme ve kontrolü ele geçirme emri verdiğini” duyurdu.

SALİH’E AF ÇIKARDILAR

Hadi’nin Husilerle ilişkisini kesen herkesi affedeceği açıklamasıyla da Salih’e jest yapıldı. Hadi’nin ‘başbakanı’ konumundaki Ahmed Ubeyd bin Dağr, Aden’den, “Yakın zamanda Husilerle işbirliği yapıp sonra undan vazgeçmiş herkes için cumhurbaşkanı tez zamanda genel af açıklayacak. İran tehdidine karşı Husilerle savaşan herkesle omuz omuza duracağız” diye konuştu.

Facebook Yorumlari

Bir cevap yazın