‘Kudüs, hiçbir zaman İsrail’in başkenti olmayacak’

Güncel, Manşet

İran merkezli ‘Kutsal Kudüs’e Özgürlük’ oluşumu başkanı Şeyhülislam, Sputnik’e yaptığı açıklamada, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasını değerlendirerek şöyle konuştu:

“Trump ne kadar isterse istesin  başaramayacak. Evet, belki ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyabilecekler. Ama bu Kudüs hiçbir zaman İsrail’in başkenti olmayacak. Neredeyse tüm ülkeler, İsrail’in başkentinin birçok din için kutsal olan Kudüs’e taşınmasına karşı çıkıyor. Trump’ın bu hareketi sadece şunu gösteriyor: ABD lideri Ortadoğu bölgesi için huzur ve barış istemiyor. Trump, bu hareketleriyle sadece bölgeyi istikrarsızlaştırıyor”.

‘İSRAİL’İN DEĞİL, FİLİSTİN’İN BAŞKENTİ’

Suriye ve Irak’ın IŞİD şerrinden kurtulduğu bu dönemde huzur ve barışı inşa etme ve onarma zamanı olduğunu kaydeden Şeyhülislam, ABD’nin ise yeni çatışmaları körüklediğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müslümanların çoğunlukta olduğu hemen hemen tüm ülkeler, kutsal Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasına karşı çıktı. Çünkü bu karar dinler arası çatışmanın körüklenmesine yol açar. Bu yüzden İran, ABD’nin bu tür eylemlerini kesinlikle kınıyor. Bu eylem, tüm semavi dinlerin beşiği olan kutsal Kudüs’te yaşayan Müslüman ve Hıristiyanlara ihanettir”.

İranlı uzman, “Kudüs İsrail’in değil, her zaman Filistin’in başkentiydi. Öyle de kalacak” diye konuştu.

Facebook Yorumlari

Bir Cevap Yazın