Kuzey Koreli hackerlar, dijital paraya da mı ‘el attı’?

Ekonomi

Güney Kore’de yayın yapan Çosun Ilbo gazetesinin Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi’nden (NIS) aktardığına göre bu yıl dijital para borsalarının hacklenmesi ve yaklaşık 7.6 milyar won (6.99 milyar dolar) değerindeki dijital paranın çalınmasının sorumlusu Kuzey Kore.

Bununla birlikte NIS, Kuzey Kore’nin, ülkenin en büyük dijital para borsası Bithumb’da kayıtlı 36 bin kişinin kişisel bilgilerinin çalınması olayına karıştığına dair de ellerinde yeterli kanıt olduğunu açıkladı.

NIS’in, Bithumb’ın haziran ayında, bir başka sanal para borsası Coinis’in eylül ayında hacklendiğini, her iki olayda da, 2014’de Sony’e yönelik hackleme olayının arkasında olmakla suçlanan, Kuzey Kore bağlantılı Lazarus Grubu’nun daha önce kullandığı kodun aynısının kullanıldığını doğruladığı kaydedildi.

Kanıtın, kapsamlı bir soruşturma için ilgili makamlara iletildiği aktarıldı.

Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraların işlem hacminde dünyanın en büyük borsaları arasında yer alan Bithumb, hackleme olayını doğrulamış, siber korsanların yaklaşık 30 bin kullanıcının kişisel verilerine sızdığını açıklamıştı.

Facebook Yorumlari

Bir Cevap Yazın