Pekin, Pentagon’un Çin ordusu hakkında yayınladığı raporu protesto etti

Güncel, Manşet

Çin ordusu hakkındaki rapor Cuma günü yayınlandı. Raporda Pekin’in, silahlı kuvvetlerini “ABD ve müttefiklerine karşı” eğittiği ileri sürüldü.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın “ABD raporunda gerçekler dikkate alınmamış. Çin’in savunma inşasıyla ilgili absürd yorumların yanı sıra, Çin’in egemenlik ve toprak bütünlüğü konusunda sorumsuzca yapılan açıklamalara yer verilmiş” ifadelerine yer verilen açıklamasında, Çin ordusu hakkında yayınlanan raporun sert bir şekilde protesto edildiği de belirtildi.

Pekin’in barışçıl gelişme yoluna sıkı sıkıya bağlı olduğu ve askeri politikasının savunma esası üzerine inşa edildiği vurgulanan açıklamada,”Bağımsızlığı, devlet egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için savunma altyapısını güçlendirmek her egemen devletin meşru hakkıdır. Bunda suçlama yapılmasını hak edecek hiçbir şey yok” İfadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, Amerikan tarafına ‘soğuk savaş’ düşüncesi ve köhnemiş ‘sıfır toplamlı oyun’ konseptini terk etmeleri çağrısında bulunarak, Çin’in stratejik hedefleri ve savunma inşaatını nesnel ve rasyonel bir şekilde değerlendirmeleri ve her yıl sorumsuz raporlar yayınlamaktan vazgeçmelerini istedi.

Lu ayrıca, ABD makamlarını ikili ilişkilerin istikrarlı gelişimini desteklemek için gerçekçi davranmaya çağırdı.

Facebook Yorumlari

Bir cevap yazın