Rus Dışişleri: Lavrov ve Tillerson Viyana’da görüştü

ABD, Manşet

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın görüşmeyle ilgili yayınladığı açıklamada, “Bir taraftan uluslararası terör yanlısı grupları bozguna uğratma süreci tamamlanırken, Cenevre süreci ve Soçi’de yapılması planlanan Ulusal Diyalog Kongresi dâhil olmak üzere Suriyeli tüm siyasi güçleri kapsayan sürdürülebilir bir müzakere sürecinin kurulması yoluyla Suriye’deki iç çatışmaların üstesinden gelmek için atılacak sonraki adımlar ele alındı. Ukrayna’nın doğusundaki durum değerlendirilirken Rus tarafı, 12 Şubat  2015’te varılan Minsk Anlaşmalarının alternatifi olmadığına vurgu yaptı, anlaşma hükümlerinin Kiev yetkilileri tarafından titizlikle uygulanması gereğini bir kez daha belirtti” ifadelerine yer verildi.

KUZEY KORE’NİN BMGK KARARLARINA UYMASI GEREKTİĞİ YÖNÜNDE ORTAK GÖRÜŞ

Bakanlığın açıklamasında ayrıca, “Rusya ve ABD Dışişleri Bakanları ayrıca Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararlarına titizlikle uyması gerektiği yönünde ortak görüş ifade etti. Bunun yanında Lavrov, Amerika’nın Kore Yarımadası’ndaki askeri hazırlıklarının ve saldırgan retoriğinin yarattığı gerginliğin kabul edilemez olduğunu vurguladı ve Kore Yarımadası’nın nükleer sorununun sadece ve sadece diplomatik yöntemlerle çözmek için yeniden çalışma başlatılması çağrısında bulundu.

İkili gündemle ilgili bazı konulara değinen Lavrov, Amerikan istihbaratının kendi safına çekme denemeleri dâhil, ABD’deki Rus medya kuruluşlarına ve diplomatlara yapılan her türlü baskının kabul edilemez olduğunu belirtti” dendi.

Facebook Yorumlari

Bir cevap yazın