TIME dergisi ‘Yılın Kişisi’ ünvanını ‘Sessizliği Bozanlar’a verdi

ABD, Manşet, Yaşam

ABD merkezli TIME dergisi editörleri ‘Yılın Kişisi’ olarak ‘Sessizliği Bozanlar’ı seçti.

​’Sessizliği Bozanlar’ tanımlaması çoğunluğu kadınlardan oluşan geniş bir kesimi kapsıyor.

Ülkedeki çeşitli sektörlerden en tepedeki isimlerin adlarının karıştığı cinsel saldırı ve taciz skandallarının ardından sosyal medyada #MeToo (Ben de) etiketi ile birçok dilde cinsel taciz ve saldırıya uğrayanlar yaşadıkalrını ifşa ederek bu durumun ne kadar yaygın olduğuna dikkat çekmişti.

HAREKET SPONTAN OLARAK BAŞLAMIŞTI

Hareket spontan olarak ekim ayında aktris-aktivist Alyssa Milano’nun bir arkadaşının tavsiyesi ile Facebook ve Twitter üzerinden yaptığı çağrıyla başlamıştı.

Milano “Eğer siz de cinsel tacize ya da cinsel saldırıya uğradıysanız bu tweete ‘ben de’ diye yanıt verin” diye yazmıştı.

Ardından #MeToo etiketi 48 saat içinde neredeyse 1 milyon kez paylaşılmıştı.

Ancak hareketi 10 yıl önce cinsel şiddet konusunda farkındalık yaratma amacıyla Twitter’da başlatan asıl kişi aktivist Tarana Burke’ydi.

TRUMP BU KEZ SEÇİLEMEDİ

TIME son 10 finalisti arasında ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, aktivist atlet Colin Kaepernick, bu yıl dünyanın en zengin insanı olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Trump’ın ekibinin Rusya ile olası bağlarını soruşturan komisyonun başındaki eski FBI Direktörü Robert Mueller ile ‘Dreamers’ (Hayalperestler) olarak adlandırılan genç yetişkin kayıtdışı göçmenler bulunuyordu. 

TIME 2106 yılında ‘Yılın Kişisi’ ünvanına Trump’ı layık görmüştü. ​1927’den beri verilen bu ünvan ‘Son 1 yılda olumlu ya da olumsuz olarak haberlerde en fazla etki yaratan isme’ veriliyor.

Facebook Yorumlari

Bir cevap yazın